PORADNIK DLA KANDYDATEK

Poradnik ten został przygotowany specjalnie dla kandydatek zainteresowanych wzięciem udziału w konkursie Miss Województwa Wielkopolskiego i ma na celu wyjaśnienie najczęstszych wątpliwości, pomóc w odpowiednim przygotowaniu się do castingów i dodać pewności siebie.

Mamy nadzieję, że dzięki poświęceniu kilku minut na lekturę tego krótkiego artykułu Twoje szanse wzrosną!

Zgłoszenie do Miss Województwa Wielkopolskiego

Casting do konkursu Miss Województwa Wielkopolskiego prowadzony jest w kilku etapach. Pierwszym jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego na oficjalnej stronie konkursu oraz załączenie zdjęć. Po wysłaniu formularza kandydatka powinna pojawić się na jednym z castingów ogłoszonych przez organizatora konkursu. Spośród kandydatek obecnych na castingu jury wybierze grupę, która przejdzie do drugiego etapu. W przypadku dużej liczby zgłoszeń mogą się odbyć castingi dodatkowe, o których będziemy informować na stronie internetowej oraz w innych oficjalnych kanałach informacyjnych.

Prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego jest bardzo ważne – niepełne, nieprawdziwe lub źle wypełnione aplikacje będą odrzucane przez co możesz stracić szansę na start w konkursie. Zwróć więc szczególną uwagę na zgłoszenie – podaj prawidłowe wymiary i załącz dobre zdjęcia, pamiętaj o pełnych danych kontaktowych!

Jak się prawidłowo zmierzyć?

Zacznijmy może od banalnego ostrzeżenia – nie oszukuj! Wymiary wszystkich kandydatek przed wejściem do finału będą weryfikowane!

Waga – proponujemy zważyć się rano, wtedy Twoja waga będzie najniższa i najbardziej realna (nie będą miały wpływu zjedzone posiłki, napoje itp.)
Wzrost – pewnie wiesz, ile masz wzrostu ale przed wypełnieniem zgłoszenia postaraj się to sprawdzić jeszcze raz pamiętając o wyprostowanej sylwetce.
Biust – mierzysz z przodu na wysokości najbardziej wypukłego punktu biustu przechodząc tuż pod pachą, z tyłu lekko w górę.
Talia – poszukaj najwęższego miejsca w pasie, największego wcięcia. Ważne jest aby centymetr ułożony był możliwie poziomo.
Biodra – musisz znaleźć najszerszy punkt przy którym centymetr również ułożony jest poziomo. W zależności od rodzaju budowy wysokość pomiaru może być różna.

Podczas mierzenia się nie napinaj miarki – staraj się aby przylegała do ciała ale nie rób tego na siłę! W odróżnieniu od wymagań stawianych modelkom wybiegowym, w konkursach piękności dopuszczalne są nieco bardziej kobiece kształty więc nie przejmuj się zbytnio kilkoma dodatkowymi centymetrami. Jeśli podczas castingu okaże się, że powinnaś zredukować któryś z wymiarów dowiesz się o tym i na pewno dostaniesz szansę na pracę nad niedoskonałościami.

Jakie zdjęcia wybrać?

To pewnie oczywiste, ale postaraj się przesłać zdjęcia na których wyglądasz naturalnie i atrakcyjnie. Wymagane minimum to 3 dobrej jakości zdjęcia, maksymalnie możesz załączyć sześć. Postaraj się, aby zdjęcia nie były zbyt duże – w zupełności wystarczą pliki o wielkości 500-600px na dłuższym boku. Oczywiście mogą być większe ale staraj się unikać ogromnych zdjęć prosto z aparatu, powyżej 3MB.

W idealnej sytuacji powinnaś załączyć zdjęcie portretowe, zdjęcie sylwetki (np. w kostiumie kąpielowym) oraz zdjęcie sylwetki w dowolnym stroju. Nie muszą to być profesjonalne zdjęcia z sesji – w zupełności wystarczą amatorskie ale akceptowalnej jakości i pokazujące Ciebie.

Czego z kolei powinnaś unikać?
– zdjęć w grupie
– zdjęć mocno retuszowanych lub w jakikolwiek inny sposób poprawianych
– zdjęć na których jesteś w dużej odległości i zajmujesz niewielką część kadru
– zdjęć nieostrych lub w inny sposób bardzo niepoprawnych technicznie
– zdjęć nieaktualnych
– tzw. „dziubków” na zdjęciach
– zdjęć w kompromitujących sytuacjach np. z alkoholem

Pamiętaj również, że powinnaś posiadać prawa do rozpowszechniania tych zdjęć jeśli były one wykonane przez inne osoby.

Wysyłanie formularza zgłoszeniowego

Formularz zgłoszeniowy posiada zabezpieczenia przed najczęściej popełnianymi błędami. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę, czy po jego wysłaniu otrzymasz komunikat potwierdzający jego przyjęcie oraz kopię formularza na adres mailowy podany w formularzu (sprawadź również folder SPAM lub np. OFERTY na skrzynce gmail.com). Jeśli nie jesteś pewna czy otrzymaliśmy zgłoszenie lub masz jakiś problem, skontaktuj się z nami za – postaramy się pomóc!

Cierpliwość…

Jeżeli otrzymałaś komunikat potwierdzający wysłanie formularza zgłoszeniowego, z pewnością dostaniemy Twoją aplikację i dokładnie ją przejrzymy. Na każde zgłoszenie odpowiadamy mailowo z informacją o zapoznaniu się ze zgłoszeniem.

Prezentacja osobista na castingu

Po prawidłowo wysłanej aplikacji masz już pierwszy etap za sobą!. Nie jest to jednak etap ostatni, więc powinnaś się do niego solidnie przygotować. Przede wszystkim nie denerwuj się i nie rób żadnych „desperackich” kroków zmierzających do poprawienia czegoś w sobie!

Przede wszystkim przed samym castingiem:
– nie ryzykuj zmiany koloru włosów
– nie korzystaj nadmiernie z solarium lub samoopalacza
– nie stosuj agresywnego peelingu lub innych zabiegów kosmetycznych
– nie głodź się

W ciągu tych kilku dni i tak nie osiągniesz spektakularnych efektów, a możesz wręcz sobie poważnie zaszkodzić. Postaraj się więc wypocząć i wyspać, dobrze (zdrowo) odżywiać, nie nadużywać alkoholu… Bądź radosna, pewna siebie, uśmiechnięta, pozytywnie nastawiona – te cechy potrafią być decydujące bo zdobycie w ten sposób sympatii jury może zatuszować inne drobne niedoskonałości.

Co zabrać na casting?

Prezentacja na castingu odbywa się w:
– leginsy/jeansy oraz przylegający t-shirt – najlepiej czarny lub biały, bez dużych znaków firmowych
– dwuczęściowy kostium kąpielowy (w celu zaprezentowania sylwetki)
Obie prezentacje zawsze w butach na wysokim obcasie (szpilki).

Kostium powinien być dwuczęściowy i dopasowany do Twojej sylwetki, obuwie powinno być dość skromne i eleganckie, bez zbędnych ozdobników czy tzw. platform. Strój w którym przyjdziesz również ma znaczenie – postaraj się wyglądać atrakcyjnie, podkreślić zalety sylwetki. Makijaż powinien być stosunkowo prosty, dzienny.

Koniecznie zabierz więc ze sobą:
– dwuczęściowy kostium kąpielowy
– leginsy/jeansy oraz przylegający t-shirt – najlepiej czarny lub biały, bez dużych znaków firmowych
– buty na wysokim obcasie
– podstawowe kosmetyki do makijażu
– dowód osobisty / legitymacje szkolną – osoby niepełnoletnie proszone są o przybycie z opiekunem prawnym lub wypełnioną zgodą opiekuna
– długopis i kartkę papieru
– dobry humor!

Przebieg castingu

O dacie i godzinie castingu zostaniesz poinformowana drogą mailową (jeśli wypełniłaś formularz zgłoszeniowy) lub powinnaś sprawdzić na stronie internetowej/facebook/instagram konkursu. Podaną godzinę potraktuj poważnie i nie spóźniaj się, jeśli z ważnego powodu miałabyś się spóźnić lub nie możesz przyjść poinformuj o tym organizatorów. W miarę możliwości postaramy się być wyrozumiali i pomóc.

Podczas castingu jury pozwoli zaprezentować się wszystkim kandydatkom. W zależności od potrzeb i decyzji komisji prezentacja może być jedna lub kilkuetapowa polegająca na eliminacji lub wybieraniu kandydatek. Z każdą kandydatką będzie przeprowadzona krótka rozmowa, podczas której będziesz miała szansę nieco o sobie opowiedzieć ale możesz również spodziewać się prostych pytań. Podczas castingu mogą być wykonywane zdjęcia i robione nagrania wideo.

O wyniku kwalifikacji poinformujemy wybrane kandydatki. Jeśli decyzja jury będzie jednoznaczna, informację tę otrzymasz od razu po zakończeniu castingu, w innych przypadkach poprosimy Cię o cierpliwość i czekanie na kontakt z naszej strony.

Wyłonione półfinalistki/finalistki

Z każdą półfinalistką podpisywana jest umowa o udział w konkursie Miss Województwa Wielkopolskiego. Od tego momentu zaczyna się zarówno ciężka praca jak również atrakcje przygotowane przez partnerów i organizatorów. Czeka Cię praca nad choreografią, sesje zdjęciowe, przymiarki, spotkania organizacyjne, próby oraz atrakcyjne wydarzenia zapewnione przez partnerów konkursu. Ten okres będzie dla Ciebie na pewno wspaniałą przygodą i doświadczeniem, dużo się nauczysz, zdobędziesz pewność siebie. W czasie tym powinnaś jednak pracować nad sobą, dbać o siebie w szczególny sposób aby jak najlepiej zaprezentować się podczas gali półfinałowej i finałowej. Bądź odpowiedzialna i profesjonalna, współpracuj z organizatorami – to bardzo ważne!

Do gali finałowej na pewno będziesz odpowiednio przygotowana, pracować nad Tobą będzie cały zespół włączając stylistów, fryzjerów, wizażystów itp. Na pewno wypadniesz świetnie…

I tego właśnie Ci życzymy!